Numeracy Exercise
This exercise was to see if we could do math calculations
Numeracy Exercise
Ingredients for 4 milkshakes
|
Ingredients for 300 milkshakes
|
Cost per unit
(e.g. 500ml/100ml/1000g)
|
Cost of ingredients for 300 shakes
|
3 mangoes
|
225 mangoes
|
$3.00 each
|
$675
|
1 punnet for strawberries
|
75 punnets
|
$3.50 each
|
$272.50
|
1 banana
|
75 bananas
|
$0.79 each
|
$59.20
|
4 cups of mix wildberries (g)
|
300 cups
|
$4.50 each cup
|
$1,350
|
250ml of yogurt
|
18.75L of yogurt
|
$5.00 for 1L
|
$95.00
|
6 cups of milk (mL)
|
4.5L of milk
|
$1.20 for 1L
|
$6
|
Total
|
$2605.20
| ||
Add price for disposable cups
|
$46.50
|
$46.50
|
$46.50
|
Comments
Post a Comment